:: دوره 1، شماره 1 - ( 8-1396 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 28-37 برگشت به فهرست نسخه ها
ترسیم روابط داخلی متغیرهای سازمانی اثرگذار بر کیفیت زندگی کاری در دانشگاه علوم پزشکی بابل
حسنعلی آقاجانی ، حسین صمدی میارکلائی، حمزه صمدی میارکلائی
دانشگاه مازندران ، aghajani@umz.ac.ir
چکیده:   (1446 مشاهده)
مقدمه و هدف: یکی از مهم­ترین حوزه­ های توسعه پایدار سلامت در جوامع بشری، بخش بهداشت و درمان است که ارتباط مستقیمی با سلامت انسان­ها دارد و از طرفی در سازمان­های رقابتی امروز، سازمان­هایی قادر به ادامه حیات هستند که کارآئی خود را ارتقاء دهند. لذا بر این اساس، مطالعه حاضر با هدف بررسی و ترسیم روابط میان کیفیت زندگی کاری کارکنان و برخی از متغیرهای سازمانی مرتبط با آن در دانشگاه علوم پزشکی بابل تحقق یافت.
روش بررسی: در این پژوهش توصیفی- تحلیلی، مسئولین و خبرگان منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی بابل در بهار سال 1394 به صورت نمونه ­گیری هدفمند قضاوتی انتخاب شدند. ابزار سنجش و گرداوری داده ­ها نیز پرسشنامه مقایسات زوجی بوده است، که نتایج حاصل از آن به وسیله تکنیک­ های ریاضی و از طریق روش آزمایش و ارزیابی تصمیم­گیری (دیمتل) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج حاصل از داده ­های مطالعه حاضر نشان داد که در میان متغیرهای مورد بررسی، کیفیت زندگی کاری (790/0) به‌عنوان تأثیرگذارترین متغیر معرفی و هم­­چنین توانمندسازی روان­شناختی (16/1-) به‌عنوان کم­ تأثیرترین متغیر انتخاب شده است. بر اساس میزان اهمیت متغیرها نیز می­توان گفت فرهنگ سازمانی (49/8) پراهمیت ­ترین متغیر، و متغیر تنیدگی شغلی (54/6) نیز به‌عنوان کم­اهمیت­ترین متغیر در این روابط علّی مشخص‌شده‌اند.
نتیجه گیری: یافت ه­ها نشان داد که براساس نظر خبرگان، میان کیفیت­ زندگی­ کاری و رفتارشهروندی ­سازمانی، توانمندسازی روان­شناختی و فرهنگ سازمانی ارتباط معنی­ دار وجود دارد. براین اساس، برنامه ­ریزی به­ منظور بهبود سطح کیفیت زندگی کاری کارکنان در دانشگاه ­های علوم پزشکی دارای اهمیت بسیاری می­باشد.
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی کاری، توانمندسازی روان­شناختی، رفتار شهروندی سازمانی، فرهنگ سازمانی، تنیدگی شغلی
متن کامل [PDF 779 kb]   (395 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت منابع انسانی
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۴


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها