:: دوره 1، شماره 1 - ( 8-1396 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 18-27 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت های ویژه بیمارستان با استفاده از روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت
فائزه بهادر، قهرمان محمودی، محمد علی جهانی ، علی حجازی، جلیل نجف زاده
استادیار دانشگاه علوم پزشکی بابل ، drmajahani@yahoo.com
چکیده:   (1526 مشاهده)

مقدمه و هدف:  افزایش روز افزون هزینه‌ ها و منابع محدود، مدیران را وادار به استفاده از ابزار و تکنیک‌های تحلیل و شناسایی دقیق هزینه‌ ها با مزیت رقابتی درحوزه سلامت نموده است. هدف این تحقیق محاسبه بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت­ های ویژه  با استفاده از روش هزینه­ یابی بر مبنای فعالیت بود.
روش بررسی: این پژوهش توصیفی و کاربردی بوده که به صورت مقطعی و گذشته نگردر سال 1393 در بیمارستان امام رضا(ع) انجام گرفت. ابزار گردآوری داده ها مشاهده، مصاحبه و بررسی اسناد و مدارک و صورت های مالی بوده و بهای تمام شده با استفاده از روش هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت و روش تسهیم مستقیم هزینه‌ها، با بکارگیری نرم افزار اکسل 2007 محاسبه گردید. بدین منظور هزینه ­های مستقیم همه مراکز فعالیت بیمارستان محاسبه گردید و سپس از جمع هزینه‌های مستقیم با هزینه‌های غیر مستقیم بخش، و هزینه بالاسری تخصیصی از مراکز فعالیت پشتیبانی و تشخیصی، بهای تمام شده مشخص گردید.
یافته ها: بهای تمام شده خدمات بخش مراقبت­های ویژه بیمارستان برابر با 18006583677ریال معادل با 38/7 % از هزینه‌های بیمارستان بود. که 1/64 % هزینه‌ها، مربوط به هزینه جبران خدمت کارکنان، 3/7 % هزینه­ ها، مربوط به هزینه های مواد و ملزومات مصرفی و 6/28 % هزینه­ ها، مربوط به هزینه سربار بوده است.
نتیجه گیری: قسمت عمده هزینه ­های بخش مراقبت­ های ویژه، مربوط به هزینه­ های مستقیم، بویژه هزینه­ های پرسنلی بوده ­است. لذا می­توان با مدیریت صحیح و بکارگیری نیروهای انسانی کارآمدتر ، توجه به تعداد و توزیع این نیروها ، بکارگیری الگوی صحیح مصرف مواد ، ملزومات و نگهداری تجهیزات، هزینه ها را بطور قابل ملاحظه ­ای کاهش داد.

واژه‌های کلیدی: بیمارستان، مراقبت‌های ویژه، هزینه تمام شده، هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت
متن کامل [PDF 1160 kb]   (2333 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت مالی، بودجه و اقتصاد مقاومتی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۴


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( 8-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها